Na Dunaju bodo danes znani nasprotniki slovenske moške izbrane vrste za prihajajoče januarsko evropsko prvenstvo na Švedskem in Norveškem ter v Avstriji. Ni skrivati želje, da naši v prvem bobnu dobijo Češko, katera velja za najmanj kakovostno reprezentanco v prvem bobnu. Slovenske barve pa bodo v avstrijski prestolnici zastopali predsednik Rokometne zveze Slovenije Franjo Bobinac, direktor reprezentance Uroš Mohorič in generalni sekretar Goran Cvijič.

Slovenija se je na EP 2020 uvrstila kot prvouvrščena reprezentanca v kvalifikacijah. Foto: Slavko Kolar/ŠD Šport
Že pred žrebom je jasno, da slovenski rokometaši januarja ne bodo videli norveškega mesta Trondheima. Hrvati bodo igrali v Gradcu, Avstrijci na Dunaju, Nemci in Norvežani v dveh ločenih skupinah v Trondheimu, Danci v Malmöju ter Švedi v Göteborgu. Ker sta tako Norveška kot Nemčija v drugem bobnu s Slovenijo, to pomeni, da izbranci selektorja Veselina Vujovića zagotovo ne bodo dočakali Trondheima. Ena izmed glavnih želj je igrati v Gradcu, kar bi pomenilo tudi večjo podporo slovenskih navijačev. »Najprej bi si želeli, da bi bila naša skupina v Avstriji, na Dunaju ali v Gradcu. To bi pomenilo, da bi imeli naši rokometaši ogromno podporo s tribun,« je pred žrebom dejal Mohorič.
Olimpijske sanje ohraniti z medaljo

Veselin Vujović si na žrebu za EURO 2020 želi Češko. Foto: Slavko Kolar/ŠD Šport
Najboljša reprezentanca stare celine si bo neposredno zagotovila OI v Tokiu 2020, hkrati pa bosta v olimpijskih kvalifikacijah poleg Dancev, Norvežanov, Francozov, Nemcev, Švedov, Hrvatov in Špancev, ki so si možnost za Tokio 2020 zagotovili že na svetovnem prvenstvu, nastopili še dve izbrani vrsti. Obenem želi žlahtno kovino tudi naša reprezentanca, morda bi bilo dovolj celo peto šesto ali pa sedmo mesto, vendar Slovenci ciljajo na druge zaporedne olimpijske igre.
Želja Češka

Slovenija je na letošnjem EP-ju, ki je potekal na Hrvaškem, osvojila 8. mesto. Foto: Slavko Kolar/ŠD Šport
Žreb bo zagotovo pomemben tudi zaradi širitve turnirja s 16 na 24 reprezentanc. Kar nekaj razlik obstaja znotraj bobnov, med drugim v prvem izstopa le eno ime, in sicer Češka, ki ima daleč najnižji ugled med nosilkami. »Seveda si vsi želimo, da bi bili v skupini s Češko, ki ima med nosilkami daleč najnižji ugled,« pove Mohorič, ki dodaja, da naši ne bi bili v prvem bobnu tudi v primeru zmage v Latviji.
Danes se torej obeta veliko kalkulacij, saj je Slovenija recimo favorit proti vsaki reprezentanci iz tretjega bobna. Kljub temu bi bila denimo Švica precej lažji tekmec kot Islandija. »Težko je reči, v kakšnem stanju bodo reprezentance čez pol leta. Kar nekaj je takšnih, ki so močno odvisne od enega igralca, kakršna je Latvija z Dainisom Krištopansom. V tem smislu je Slovenija v prednosti, ker ima širino in se ji odsotnost igralca ali dveh ne pozna tako močno,« meni dolgoletni prvi operativec moške reprezentance.
Rokomet v Evropi deležen razvoja

Uroš Mohorič je že več let prvi operativec slovenske moške reprezentance. Foto: Dominik Pekeč/ŠD Šport
Rokometne evropske reprezentance se vsako leto čedalje izboljšujejo in tako dvigujejo kvaliteto rokometa na stari celini. Tudi Rusi, Poljaki in Srbi se vračajo na EURO 2020, tam bomo prvič videli še Bosno in Hercegovino, Nizozemsko in Ukrajino. Obenem je bila širitev tekmovanja vendarle smotrna. »Rokomet se razvija, krog kakovostnih reprezentanc se širi. Mogoče jih še ni 24, a z 20 bi težko naredili ustrezen tekmovalni sistem. Tako ostaja podoben kot doslej, s pomembno razliko, da bosta v glavni del vodili le dve mesti in ne več tri. Naprej se bodo prenesle le točke z ene tekme,« zaključuje Mohorič.
