SEHA liga

Pomembno gostovanje za Celjane, Gorenje gosti Vardar

Foto: SEHA

Danes se bo postopoma že začel velik boj za uvrstitev na finalni turnir SEHA lige. Pomemben dvoboj čaka Celjane, ki bodo igrali v Belorusiji proti Meškovu. Tekmo so aktualni državni prvaki oznanili celo za najtežje gostovanje sezone. Gorenje pa bo gostil aktualnega evropskega prvaka, Vardar Skopje. Makedonci so v SEHA ligi letos še neporaženi, v primeru današnje zmage pa bi jim uspel odličen niz neporaženosti. (Napovednik za tekmo Brest Meškov – Celje na naslednji strani)

Vardar proti Velenjčanom po 11. zaporedno zmago v SEHA ligi

Do konca nastopov v tem koledarskem letu rokometaše Gorenja Velenja čakajo še štirje preizkusi, od tega trije zaporedni v Ligi SEHA Gazprom. To sredo bo 20.45 v šaleški dolini gostovalo moštvo Vardarja iz Skopja.

Predzadnjo domačo tekmo v letu 2017 – zadnja jih čaka prihodnjo sredo proti beloruskemu Meškovu; vmes bodo med vikendom gostovali v Pančevu, prihodnji četrtek pa jih čaka še pokalni obračun v Grosupljem – bodo rokometaši Gorenja Velenja odigrali proti enemu najuspešnejših evropskih klubov zadnjih sezon. V Rdečo dvorano prihaja makedonski prvak, ki je v zadnji sezoni osvojil štiri lovorike. Poleg državnega in pokalnega naslova je osvojil Ligo SEHA Gazprom, pred tem pa tudi trofejo v VELUX EHF Ligi prvakov in s tem naslov evropskega klubskega prvaka.

Vardar je bil sprva del istoimenskega skopskega športnega kluba, po 14 letih pa se je leta 1961 podal na samostojno pot. Razcvet rokometnega kluba se je začel po razglasitvi neodvisnosti. V domovini je bil namreč z izjemo sezone 2004/05, ko je osvojil četrto mesto, vselej uvrščen na eno izmed prvih dveh mest v državnem prvenstvu. V zadnjih sezonah uspešno bije boj z mestnim rivalom Metalurgom, saj je osvojil zadnje tri naslova državnega prvaka ter štiri lovorike v pokalnem tekmovanju. Skupno jih v Vardarjevih vitrinah najdemo že 11 oziroma 12.

Najuspešnejšo makedonsko ekipo vodi 47-letni španski strateg Raul Gonzales, ki je na trenerski stolček sedel januarja 2014. V igralskih časih je bil Gonzales tudi član španske reprezentance, s katero je leta 1996 v Atlanti osvojil bronasto olimpijsko odličje. Njegovi izbranci brez oddane točke po 10 odigranih tekmah zasedajo vrh lestvice Lige SEHA Gazprom. Makedonski klub se lahko pohvali, da je kot prvi (sezona 2011/12) osvojil omenjeno regionalno tekmovanje, skupno pa si je v njem do danes priboril dve lovoriki – prvak je bil tudi v sezoni 2013/14–, prav tolikokrat pa bil tudi poražen v finalu (2012/13, 2015/16).

Rokometaši iz Skopja so v tej sezoni že osvojili prvo lovoriko, saj so zmagali na tekmi makedonskega Superpokala, ob tem pa so zasedli še tretje mesto na tekmovanju Super Globe, ki ga od leta 1997 za najboljše klube s posameznih celin organizira mednarodna rokometna zveza. Tekmovanje je konec avgusta že tradicionalno potekalo v katarski Dohi, kjer je Vardar v polfinalu z 29:32 moral priznati premoč kasnejši zmagovalki Barceloni, na zadnji tekmi pa nato ugnal katarsko zasedbo Al Sadda s 37:19.

Makedonski prvaki so se tudi na preostalih dosedanjih tekmah izredno izkazali. Na 20 tekmah v Ligi SEHA Gazprom in VELUX EHF Lige prvakov namreč še niso poraženi. Med regionalno druščino so z 10 zmagami na prav toliko tekmah zanesljivo vodilna ekipa lestvice, povsem na vrhu pa se nahajajo tudi skupini A med evropsko klubsko elito, kjer so osmim zmagam dodali dva remija.

Najboljši strelec skopskega kluba v regionalni druščini je levokrilni Rus Timur Dibirov (180 cm, 1983), ki je odigral vseh 10 tekem in dosegel 38 golov. S tremi goli manj mu sledi Vuko Borozan (203 cm, 1994) z levega zunanjega položaja.

Trener Gorenja Velenja Željko Babić tokrat ne bo mogel računati na Roka Ovnička, katerega muči natrganina prednje stegenske mišice. Težave so organizatorja igre črno-rumenih začele pestiti že na tekmi v Skjernu, a je na lastno željo odigral še tekmi v Tatranu in Celju.

Na sredinem spektaklu v Rdeči dvorani bo pestro tudi med polčasom, ko se bodo na igrišču predstavile vse mlajše selekcije, ki delujejo pod okriljem Gorenja Velenja.

Matic Verdinek, rokometaš Gorenja Velenja pred dvobojem:
Upam, da bomo s soigralci v sredo z glavo pri stvari in tekmo proti evropskim klubskim prvakom odigrali tako kot znamo. Nikakor ne bo lahko, a naredili bomo vse, da se pred našimi navijači prikažemo v čim lepši luči.”

Strani: 1 2