Uncategorized

Končani slovenski nastopi v prvem olimpijskem dnevu: skakalci brez medalje, Sirše v drugi vožnji padel!

Danes se je že končal prvi olimpijski dan. Slovenija žal ni osvojila nobene kolajne, tudi v smučarskih skokih niso bili orli med deseterico. Sankač Tilen Sirše je po uvodnih dveh preizkušnjah trenutno 39. od 40 tekmovalcev. Razlog za manjši neuspeh je, da je v drugi vožnji padel.

Loterija v polarnem mrazu pripadla Nemcu!

Prvi slovenski vrhunec 23. zimskih olimpijskih iger v južnokorejskem Pjongčangu je prinesla tekma smučarjev skakalcev na srednji skakalnici, na kateri so nastopili tudi branilec srebrne medalje iz Sočija, Peter Prevc ter Jernej Damjan in debitanta Tilen Bartol ter Timi Zajc. Tekma je bila prava vetrovna loterija že od prvega skoka naprej, prekinitev je bilo ogromno in na koncu smo v časovno zelo dolgi prvi seriji videli tudi kar nekaj presenečenj. Žal se je za naše začela bolj slabo, saj je debitant Zajc pristal pri 97 metrih, skupaj 98,6 točk pa ga je ob premiernem nastopu pod petimi olimpijskimi krogi pripeljalo na 33. mesto. Veter je nekaterim skakalcem močno pihal v prsa, nekateri pa so imeli malo manj sreče. Zelo lep skok je nato uspel Bartolu, ki je ob dobrih razmerah skočil do 106 metrov, s skupno 119,0 točkami pa je po prvi seriji zasedal 12. mesto.

Prava drama se je nato odvijala pred skokom Prevca. Kar trikrat je moral z naletnega mesta, po dolgotrajnem čakanju pa si ni smel odpeti čevljev in tudi posledica tega je bil skromen skok, ki se je končal pri 98.5 metrih, skupaj 106,2 točk pa ga je uvrščalo na 24. mesto po prvi seriji. Še malce nižje je bil Jernej Damjan, ki je s 97 metri ter 101,1 točkami v težkih razmerah zasedal 27. mesto.

Po prvi seriji najbolj veseli Poljaki

Na vrhu je bil eden skritih favoritov, Poljak Stefan Hula, ki je skočil kar 111 metrov, ob lepem doskoku pa je zbral 131,8 točk. Kar 5,9 točk sta v izjemno izenačeni konkurenci zaostajala na drugem mestu njegov rojak in branilec naslova Kamil Stoch s 106.5 metri in Norvežan Johann Andre Forfang s 106 metri, zbrala pa sta 125,9 točk. Le 0,4 točke je na četrtem mestu s 106 metri zaostajal Nemec Richard Freitag, peti je bil njegov rojak Andreas Wellinger s 104.5 metri in 124,9 točkami.

Sijajen finalni skok Prevca popeljal na 12. mesto

Finalno serijo je za Slovenijo torej odprl Damjan, ki je ob skromnem vzgorniku v primerjavi s konkurenco skočil 95.5 metrov, z 201,3 točkami pa je prvo tekmo na letošnjih olimpijskih igrah končal na 28. mestu. Nato pa smo videli fantastičen skok Prevca. Tokrat je bil veter na njegovi strani, s 113 metri pa je postavil daljavo vseh dni na tej skakalnici, s skupno 234,3 točkami pa je napovedal velik skok po rezultatski lestvici. Kot prvi ga je prehitel šele 13. po prvi seriji, Danuel Andre Tande, ki je v še boljših razmerah skočil 111.5 metrov, zbral pa je 242,3 točk. Takoj za Norvežanom je dvakrat z zaletne rampe moral Bartol, po dolgotrajnem čakanju pa je pristal pri 102 metrih, skupaj je zbral 220,8 točk in to je bilo na njegovi prvi tekmi na olimpijskih igrah dovolj za 16. mesto.

Za Bartolom je zelo dolgo na vrhu skakalnice čakal še Simon Ammann, med njegovim čakanjem se je po lokalnem času že začela nedelja. Švicar je pet minut čez polnoč po lokalnem času z nižjega zaletnega mesta skočil 104.5 metre, z 236,6 točkami pa je po skoku zasedel 2. mesto. Tam ni bil dolgo, saj je nato Robert Johansson s skokom dneva, 113.5 metri in 249,7 točkami z 9. mesta skočil na oder za zmagovalce. Kot se je izkazalo na koncu, prav na najnižjo stopničko, za rojakom Forfangom, ki je pristal pri 109.5 metrih in je zbral 250,9 točk ter novim prvakom iz Nemčije, Wellingerjem, ki je s 113.5 metri ter 259,3 točkami zanesljivo osvojil zlato medaljo. Vodilni po prvi seriji, Hula, podobno kot pred kratkim v Zakopanah, ni zdržal pritiska vodilnega po prvi seriji in je s 105.5 metri ter 248,8 točkami končal na petem mestu, le 4 desetinke točke za medaljo pa je na četrtem mestu s 105.5 metri zaostal zdaj že nekdanji prvak Stoch. Prevc je s tretjo oceno finala prišel na končno 12. mesto in je bil tako najboljši Slovenec na prvi skakalni tekmi 23. zimskih olimpijskih iger v Pjongčangu.

Sirše 39. po uvodnih dveh preizkušnjah

Nemec Felix Loch je po drugi od štirih voženj sankačev na olimpijskih igrah v Pyeongchangu prevzel vodstvo. Druga polovica tekme bo v nedeljo, slovenski predstavnik Tilen Sirše pa se bo nanjo podal kot zadnjeuvrščeni.

Dvakratni olimpijski prvak Loch je vodstvo prevzel po prvi polovici preizkušnje s časom 47,625 sekund. Drugi je Chris Mazdzer iz ZDA z 0,092 sekunde zaostanka, tretji pa je ruski predstavnik Roman Repilov, ki za vodilnim zaostaja za 0,115 sekunde.

Prvi po prvi vožnji, Avstrijec David Gleirscher, je v drugi vožnji z 0,210 sekunde zaostanka padel na sedmo mesto.

Edini slovenski predstavnik Tilen Sirše, ki je bil po prvi vožnji na 34. mestu, je po drugi zdrsnil na zadnje 40. mesto.

Medalje bodo podelili v nedeljo, sankači bodo s tretjo vožnjo začeli ob 10.50 uri.